April 5, 2026: LEMON Manuals is launched! Read the announcement.
ME alternator interface function - GF07.61-P-3003V
ENGINE 272.942 in MODEL 171
ENGINE 272.963 in MODEL 171
For alternators with an alternator interface, the line with circuit 61 (information "alternator is turning") is no longer required. From the information which the engine control unit receives via the alternator interface, the terminal 61 in the engine control unit is simulated and is indicated via a downstream of ground shifting output stage e.g. for the instrument cluster.
IMPORTANT The upper limit value of the regulation voltage can be up to 15 V. If the battery is full or discharged, the regulation voltage be reduced do to the battery voltage.